Nemlendirme Sistemleri

SERA NEMLENDİRME

Seraların yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan nem miktarının az olmasından dolayı verimsizlik yaşanmaması için nem oranının sağlanması ve dengede tutulması için kullanılmaktadır.

Sera Nemlendirme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sisleme nozulu ile su damlalarını püskürterek; buharlaşma ile havanın ısısını alır ve ısı düşmesi sağlanır. Püskürtülen su damlaları 100 bar ve üzeri basınçla su damlalarını hızla gaz haline geçirir ve bitkilerin ıslanmadan gerek duyduğu nemi oluşturur. Isıyı azaltıp, bağıl nemi yükseltmek için püskürtülecek su miktarı; seranın hacmine, iklim koşullarına göre en yüksek sıcaklık ve en düşük nem oranı dikkate alınarak hesaplanarak belirlenir.

Sera Nemlendirme Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Serada yetiştirilen bitkilerden en iyi verimin alınmasını sağlamaktadır. Normal şartlarda sera içerisinde nem seviyesi sürekli değişmektedir. Nem oranının düşmesi halinde bitkiler kendini su tüketimine kapatır ve sahip olduğu suyu az kullanmaya başlar. Ancak bu durum bitkinin daha yavaş büyümesine ve daha az meyve vermesine neden olmaktadır. Sera içerisinde nemlendirme cihazı kullanılması, seranın nem oranının sürekli en ideal seviyede tutulmasını sağlar. Böylece bitkiler gelişimi için en uygun ortamda büyür.

Diğer avantajı ise bitkilerin fazla sulanmasını engellemektedir. Gereğinden fazla sulanan bitkilerin kökünde çürümeler görülür. Bu nedenle bitkilerin ortam şartlarının yanı sıra sulanma miktarının da ayarlanması gerekiyor.

2022 Öner İklimlendirme © Tüm Hakları Saklıdır.